Phone Icon

Bize Ulaşın
(0212) 513 51 12

Pırlanta

Pırlanta

Işıltılı takıların vazgeçilmezi pırlanta, elmasın kesilip parlatılması sonucu elde edilen bir taştır. Pırlantalar, elmasla aynı özellikleri taşır. Pırlantanın değeri 4C yani Kesim (Cut), Karat (Carat), Berraklık (Clarity) ve Renk (Color) özelliklerine göre belirlenir. İlk bakışta renksiz ya da beyaz gibi görünen bu taşların aslında farklı renkleri vardır. Oldukça az sayıda bulunan D sınıfı pırlantalar en beyaz, temiz ve en değerli olanlarıdır. Z sınıfına doğru ise beyaz renk yerini sarı ve pembeye bırakır ve pırlantanın değeri de düşer.

Elmas

Elmasın en belirgin özelliği sertliğidir.Mohs ölçeğine göre 10 sertlik derecesinde olan bu değerli taş dünya üzerindeki en sert maddedir. Sertliğin yüksek olması sebebiyle bütün madenleri çizebilme özelliğine sahiptir. Hindistan, Güney Afrika ve Endonezya gibi ülkelerden çıkarılmaktadır. Pırlanta gibi değeri 4C yani Kesim (Cut), Karat (Carat), Berraklık (Clarity) ve Renk (Color) özelliklerine göre belirlenir. Ülkemizde görülebilecek en değerli elmas Topkapı Sarayında bulunan etrafında 49 adet pırlantanın da bulunduğu Kaşıkçı Elmasıdır.

Elmas
Safir

Safir

Mavilerin efendisi safir adından da belli olduğu gibi mavi ve mavinin tonlarındaki, sert ısılara dayanıklı bir taştır. Antik Mısır’da safir, gerçeğin simgesi olmuş. Hindistan’da ise mihracelerin zenginliklerinin ve güçlerinin bir işareti olarak kullanılmış. Dünya üzerinde en değerli ve ünlü Safirler Hindistan'dan çıkmaktadır.

Yakut

Tarihte aşk ve güzelliğin sihirli taşı olarak kabul edilen Yakut, şanına yakışır kırmızı renktedir. Cesaret, ruhsal gelişme, liderlik, mutluluk duygularını arttırır. Rengi sayesinde daha çok gösterişli gerdanlıklar ve büyük taşlı yüzüklerde kullanılır. .

Yakut
Zümrüt

Zümrüt

Zümrüt, yeşil ve yeşilin farklı tonlarındadır. Yeşilinin tonu daha koyu olan zümrütler en değerli olarak kabul edilir. Diğer değerli taşlara göre oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden zümrüt işlenirken mücevher tasarımcıları oldukça dikkatli davranırlar.